Baggy dziecięce

Jak uszyć baggy dziecięce?

Mój ulubiony typ spodni dla niemowlaka to baggy. Są wygodne, bardzo łatwe i szybkie do uszycia, dobrze się układają na pieluszce.

Spodenki baggy mogą być pierwszym ubraniem, jakie uszyjesz. Z poniższego tutorialu dowiesz się, jak to zrobić.

Na początek potrzebne są materiał i wykrój. Jako materiał na takie spodenki można użyć dowolnej dzianiny. Na pierwsze baggy dziecięce polecam wybrać bawełnianą dresówkę pętelkę. Poza dresówką potrzebny będzie również ściągacz do wszycia w pasie i nogawkach. Proponuję użyć do tego specjalnej dzianiny ściągaczowej, też bawełnianej. W sklepach z materiałami jest opisana po prostu jako „ściągacz”. Z takim ściągaczem, gumka w pasie już nie będzie potrzebna.

W internecie są dostępne darmowe wykroje, które można pobrać i wydrukować. W przypadku spodenek typu baggy można taki wykrój spróbować zrobić samemu na podstawie posiadanych spodenek. Wystarczy odrysować na papierze do pieczenia pasujące spodnie, dodając trochę luzu w kroku i zapas na szwy (od 0,5 do 1cm). Odrysowujemy bez pasa, bo zostanie osobno doszyty ze ściągacza.

Wycinamy z materiału (u mnie dresówka pętelka) część przednią i tylną. Ta druga ma wyższy, zaokrąglony stan – trzeba o tym pamiętać, żeby spodenki się dobrze układały.

Składamy przód i tył prawymi stronami do siebie. Spinamy szpilkami jeden bok. Ja szyję od dołu do góry, dlatego szpilki wbiłam tak, żeby główka szpilki była skierowana w moja stronę w trakcie szycia – wygodniej będzie je wyjmować na bieżąco.

Na zwykłej maszynie wieloczynnościowej szyjemy najpierw ściegiem prostym, zachowując odstęp od brzegu co najmniej 0,5cm i pamiętając o ryglowaniu na początku i na końcu (zaczynamy i kończymy szycie wbijając igłę dwa razy do przodu, potem dwa razy wstecz).

Po zszyciu można wyrównać nożyczkami brzeg, ale tak, żeby od brzegu materiału do szwu zostało co najmniej 0,5cm. Taki brzeg warto zabezpieczyć przed strzępieniem się, na maszynie wieloczynnościowej można to zrobić przy pomocy ściegu typu zygzak lub ściegu overlockowego.

Zygzak ustawiamy na szerokość 4 lub 5 i gęstość około 2. Szyjemy wbijając igłę raz w materiał, a raz poza brzeg materiału. Ryglujemy na początku i na końcu.

Na zdjęciu powyżej pokazałam przy pomocy różowej nitki, jak to powinno wyglądać zszyte na maszynie wieloczynnościowej.

Jeśli masz w maszynie ściegi elastyczne, możesz skorzystać, ale nie jest to konieczne.

Ja szyję na overlocku 4-nitkowym. To maszyna, która nie zastąpi zwykłej maszyny wieloczynnościowej, ale za jednym razem zszywa, wyrównuje brzeg i zabezpiecza przed strzępieniem.

Tak samo spinamy i szyjemy drugi bok. Ja obróciłam spodenki, żeby znowu zszyć od dołu do góry.

Następnie szpilkujemy i szyjemy łuk między nogawkami.

Po zszyciu spodenek, czas dopasować ściągacz. Jest to dzianina, która się rozciąga dużo lepiej od dresówki, więc pas ściągacza musi mieć w obwodzie sporo mniej. Do szycia spodenek dla niemowlaka przyjmuję na ściągacz 70% obwodu spodenek. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, nie jest potrzebna do tego gumka w pasie, a przy tych 70% nadal jest troszkę luzu. Dla dziecka, które chodzi, można przyjąć nawet 60%, o ile ściągacz dobrze pracuje.

Mierzę centymetrem lub linijką szerokość spodenek w pasie oraz w nogawce. W pasie mam 27cm, w nogawce 10cm. Co prawda obwodu w pasie mam więcej, bo tył jest większy, ale dzianina którą mam bardzo dobrze się rozciąga.

Obliczam długość ściągacza według wzoru:

0,7 × szerokość × 2

A zatem:

0,7 × 27 cm × 2 = 37,8 cm

0,7 × 10 cm × 2 = 14 cm

Wycinam z dzianiny ściągaczowej prostokąt wymiarach: 37,8 cm x 10 cm oraz dwa prostokąty o wymiarach 14 cm x 10 cm. Dłuższy bok to ten, który się dobrze rozciąga.

Składam prostokąty na pół prawą stroną do prawej i zszywam gęstym ściegiem prostym (lub prostym elastycznym) centymetr od brzegu.

Następnie rozkładam i rozprasowuję zapas szwu na płasko, tak, żeby można go było złożyć w pokazany wyżej sposób.

Składam ściągacze wzdłuż obwodu na pół lewą stroną do lewej (czyli prawa strona materiału jest na wierzchu) i wbijam szpilki w co najmniej czterech miejscach, wyznaczając sobie w ten sposób równe odległości. Można to zaznaczyć markerem, mi szybciej szpilkami.

W spodenkach zaznaczam szpilkami środek przodu i tyłu.

Przypinam szpilkami pas ściągacza do spodenek, łącząc ze sobą wyznaczone wcześniej punkty.

Do szycia spodenek wbijałam szpilki wzdłuż linii szycia, bo tak szybciej i wygodniej je wyjmować na bieżąco. Teraz wbiłam szpilki w poprzek – będą lepiej trzymały materiał i dopilnuję, żeby szwy boczne się równo złączyły. Szpilki wyjmuję z materiału tuż przed igłą. Szycie „po szpilkach” może złamać igłę, a co najmniej ją tępi.

W trakcie szycia dzianinę ściągaczową lekko naciągamy. Szyjemy ściegiem prostym, a potem obszywamy zygzakiem. Dla porównania, pas przyszyłam na overlocku, a nogawki na zwykłej maszynie.

Na koniec zostało rozprasować szwy i gotowe.

Jak uszyć spodenki dla dziecka?

Jak uszyć baggy niemowlęce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *