Pieluszka wielorazowa AIO

Jak uszyć pieluszkę wielorazową?

W dzisiejszych czasach wybór sposobu pieluchowania dziecka wcale nie jest oczywisty. Na rynek wkroczyły nowoczesne pieluszki wielorazowe, które zyskują coraz większą popularność. Niektóre z nich pozwalają sporo zaoszczędzić w porównaniu do jednorazowych. Do tych ekonomicznych nie należą jednak najprostsze z nich, zwane all-in-one. Taka pieluszka kosztuje średnio 80 – 100 zł. Zapraszam zatem na tutorial opisujący jak uszyć taką pieluszkę samemu.

Materiały na pieluszkę wielorazową

Potrzebne materiały:

  1. PUL – paroprzepuszczalny, wodoodporny poliester ze specjalną membraną – jako warstwa zewnętrzna. Na pięć pieluszek w rozmiarze miniOS potrzeba 0,5m (przy szerokości 150cm) PULu we wzór, do tego będzie potrzebny jeszcze gładki PUL.
  2. Dzianina chłonna, na przykład bambusowo-bawełniana.
  3. Gumka o szerokości 5 lub 7mm – na jedną pieluszkę 40cm. Do AIO używam gumki tkanej.
  4. Napki (16 kompletów na jedną pieluszkę).

Będzie też potrzebna napownica – ja używam Prym Love.

Przed szyciem dzianinę chłonną dekatyzujemy. Ja ją po prostu piorę w takiej temperaturze, w jakiej będzie prana pieluszka, i suszę tak, jak będzie suszona. Chodzi o to, żeby materiał z włókien naturalnych wykurczył się przed zszyciem.

Wykrój na pieluszkę wielorazową

Udostępniam wykrój stworzony przeze mnie:

Wykrój na rozmiar MiniOS

Wykrój na rozmiar OS Slim

Wykrój jest dostępny w dwóch rozmiarach: miniOS (mini one-size) oraz OS Slim (one-size slim).

Wykrój uwzględnia zapasy na szew (około 7mm) wszędzie tam, gdzie są potrzebne.

Wykrój drukujemy, wycinamy elementy.

Sklejamy te elementy, które nie zmieściły się na jednej stronie A4 – poprzez połączenie czerwonych linii (tak, żeby czerwone linie na siebie nachodziły).

Wycinamy materiał – wszystkie elementy PULu mogą być w jeden wzór, ale ja użyłam na zakładki gładkiego białego. Pamiętaj przy wycinaniu o złożeniu materiału (zaznaczone na wykroju). Element wykroju z dzianiny bambusowej (oznaczony na wykroju jako “bambus”) wycinamy raz lub dwa razy (z grubszej dzianiny, czyli o gramaturze powyżej 300g, polecam jedną warstwę).

Dodatkowo wycinamy z dzianiny prostokąt na wkład do wszycia:

  • na dwuwarstwowy wkład, wycinamy prostokąt 18 x długość wkładu,
  • na trzywarstwowy 27 x długość wkładu.

Ja wycięłam 18×65.

Szycie pieluszki wielorazowej

Do nabicia napek potrzebne będą paski z PULu, które mają służyć jako wzmocnienie pod napką. Na wykroju oznaczone jest umiejscowienie napek. Polecam przedziurawić sobie wykrój w miejscu kropek, w ten sposób można łatwo i szybko markerem przenieść oznaczenie umiejscowienia napek na PUL.

Układamy paski na lewej stronie materiału i nabijamy napki. Paski najlepiej przyłożyć prawą stroną materiału do lewej strony (czyli tak, żeby nie przykładać laminat do laminatu, bo może się potem w praniu sklejać).

Kółeczkiem oznaczone są napki żeńskie, iksem męskie. Można użyć prujki do przekłucia miejsca na napkę.

Nabijamy napki przy użyciu napownicy.

Kolejny etap to przyszycie uszu. Na wykroju są osobno, dzięki temu można znacznie lepiej wykorzystać materiał. Przykładamy materiał prawa strona do prawej i szpilkujemy.

Startujemy z szyciem PULu. Nie jest to najłatwiejszy materiał do szycia. Pomocne w szyciu PULu są:

  • regulacja docisku stopki w maszynie (przykręcamy na 0 lub 1)
  • stopka teflonowa lub stopka krocząca
  • cienka, ostra igła do dzianin (opisana jako jersey, stretch lub super stretch)
  • gęste spinanie klamerkami lub szpilkami albo fastryga

Zanim przystąpisz do szycia, wykonaj próbę na skrawku PULu. Jeśli Twoja maszyna przepuszcza ścieg lub faluje PUL, a nie masz regulacji docisku stopki w maszynie, spróbuj szyć przez papier (papier do pieczenia lub toaletowy). Po zszyciu się go odrywa.

W wykroju zostały uwzględnione zapasy na szew szerokości 7mm. Oznacza to, że szyjemy wbijając igłę 7mm od brzegu materiału. Jeśli chcesz zrobić to dokładnie, możesz odmierzyć mniej więcej te 7mm i narysować linie, po których będziesz szyć. Dla przykładu tutaj ucho:

Szpilkujemy lub spinamy klamerkami, ale gęściej, niż ja to zrobiłam na zdjęciu niżej.

I zszywamy.

PULu lepiej nie prasować, ale można rozłożyć szew na boki i zszyć na płasko. Będzie się lepiej układał w dalszym szyciu, ale nie jest to konieczny krok.

Następnie przykładamy przednią zakładkę do przodu pieluszki (prawa strona do prawej). Na białym PULu trzeba zwrócić uwagę z której strony jest laminat (to będzie lewa strona materiału).

Szpilkujemy gęsto. PUL w trakcie szycia lubi się przesuwać, dlatego w tym wypadku warto użyć większej ilości szpilek. Przy szyciu PULu polecane są też małe klamerki. Staram się wbijać szpilki tylko na zapasie szwu. Ważne, żeby nie przedziurawić materiału tam, gdzie jego wodoodporna funkcja może być kluczowa.

Alternatywą dla gęstego szpilkowania jest fastrygowanie. Fastrygę szyjemy ręcznie kontrastującą nitką, po zszyciu na maszynie fastrygę wypruwamy. Ważne, żeby fastrygę zrobić na zapasie szwu.

Szpilki:

Fastryga:

W wykroju zostało uwzględnione zwężenie zakładek w stronę środka pieluszki. Po przyszyciu tej zakładki pieluszka już zaczyna nam się formować w taką “łódeczkę”.

Zapas szwu na zaokrągleniu warto przyciąć do 3mm i ponacinać trójkąty. Dzięki temu po wywinięciu na prawą stronę materiał ładnie się ułoży. Trzeba uważać, żeby nie przeciąć szwu.

To jest moment na zmianę igły w maszynie wieloczynnościowej na grubszą, na przykład 90.

Elementy z dzianiny bambusowo-bawełnianej ułożyłam lewymi stronami do siebie i zszyłam na overlocku dookoła. Dwie warstwy sprawdzą się, jeśli masz suszarkę bębnową, a dzianinę niezbyt grubą. Jeśli chcesz, żeby szybciej schło, użyj jednej warstwy. Wtedy też trzeba obszyć jej brzegi naokoło.

Jeśli nie masz overlocka, zszyj ściegiem prostym, a następnie zabezpiecz brzegi gęstym i szerokim zygzakiem. Jeśli środek będzie jednowarstwowy, to zabezpiecz brzegi dookoła zygzakiem.

Prostokąt na wkład składamy na pół (jeśli dwuwarstwowy) lub na 3 (trzywarstwowy) i również szyjemy dookoła.

Następnie szpilkujemy wkład do wewnętrznej części pieluszki i przyszywamy grubą igłą. Można ten krok pominąć, wówczas pieluszka będzie kieszonką z osobnym wkładem. Ja szyję dwukrotnie w odstępie około 0,5cm, żeby wkład nie oderwał się podczas wirowania w pralce. Miejsce przyszycia wkładu będzie schło dłużej. Jeśli zatem nie masz suszarki bębnowej, warto przemyśleć pozostawienie wkładu osobno. Można też przyszyć wkład na całej długości, ale to będzie jeszcze dłużej schło po praniu.

Teraz szpilkujemy z jednej strony część wewnętrzną pieluszki do zewnętrznej.

Część wewnętrzna po przyszpilkowaniu nachodzi na przednią zakładkę około 2-3cm.

Szyjemy grubą igłą, ścieg prosty.

Następnie szpilkujemy i szyjemy z drugiej strony.

Pieluszka przyjęła formę “łódeczki”. PUL jest szerszy niż część chłonna, dzięki temu pieluszka będzie się sama dobrze układać.

W następnym kroku przypinamy lub fastrygujemy tylną zakładkę prawa do prawej, czyli laminat jest na górze.

Po wszyciu zakładki wygląda to tak:

Zapas szwu na uszach warto przyciąć na 2-3mm. Można też ponacinać w poprzek linii szwu tam, gdzie jest łuk. Dzięki temu zabiegowi po wywinięciu pieluszki na prawą stronę, uszy będą się ładnie układały.

Czas na przygotowanie i wszycie gumek. Wycinamy trzy kawałki gumki o długości około połowy długości łuku, do którego będą wszywane. Dla miniOS wycięłam 14cm, 14cm i 12cm.

Bardziej doświadczone osoby w szyciu mogą gumki nie odmierzać i nie wycinać. Można po prostu zamocować na początku szycia, a potem naciągać szyjąc i odciąć po wszyciu.

Dla początkujących polecam jednak odmierzyć gumkę.

Gumkę wszyjemy w zapas szwu (w pachwinach) oraz w tunel (na plecach).

Docisk stopki przywracamy na standardowy (w mojej maszynie: 3).

Na wykroju oznaczyłam, odkąd dokąd wszywamy gumki:

W pachwinach wszywamy gumkę do pieluszki od strony PULu. Mocujemy gumkę na początku szycia (najlepiej szyjąc ściegiem prostym kilka razy w przód i wstecz), a potem mocno naciągamy gumkę i szyjemy ściegiem prostym jak najbliżej szwu łączącego PUL i bambus albo zygzakiem lub trójskokiem po całej szerokości gumki.

Trójskok to taki ścieg:

Jeśli szyjesz zygzakiem lub trójskokiem, staraj się szyć równo pośrodku gumki. Jeśli szew zjedzie z gumki, spruj i popraw. To ważne, żeby gumka się nie wywijała.

Na końcu znowu porządnie ryglujemy.

Szew trójskoku wygląda tak:

Wywracamy pieluszkę na prawą stronę.

Na plecach pieluszki szyjemy tunel, w który wciągniemy gumkę. Na prawej stronie ścieg prosty około 1cm od brzegu.

Następnie przypinamy dużą agrafkę na jednym lub obu końcach gumki i wciągamy gumkę w tunel. Mocujemy gumkę z jednej strony szyjąc kilka razy w przód i w tył w poprzek gumki, wciągamy resztę gumki w tunel aż wyjdzie agrafka i mocujemy gumkę z drugiej strony.

Nie zapomnij wyjąć agrafkę.

Już prawie gotowe. Stebnujemy przód i tył pieluszki, w tym uszy, na prawej stronie blisko brzegu.

Po przestebnowaniu, przed nabiciem napek na uszy, można przymocować wkład po bokach z tyłu pieluszki.

Ja to często pomijam, nie przeszkadza mi, gdy nie są przymocowane.

Zrobimy to blisko szwu łączącego ucho pieluszki, po prawej stronie.

W trakcie szycia pilnuj, żeby od dołu był brzeg bambusa, który chcemy przymocować.

Wkład przymocowany:

Na sam koniec nabijamy napki na uszach. Najlepiej przyłożyć i dopasować do napek na przodzie pieluszki, tak, żeby po przypięciu uszy na siebie nie nachodziły. Nabijamy po dwie napki męskie na każde ucho. Można nabić dodatkową napkę żeńską na jednym uchu dla mniejszego dziecka.

Pieluszka gotowa. Można ruszać na spacer 🙂

Jak uszyć pieluszkę AIO?

Jak uszyć pieluszkę kieszonkę?

Jak uszyć pieluszkę PUL?

How to make cloth diaper?

Sprawdź także:

22 thoughts on “Pieluszka wielorazowa AIO

  1. Wow, świetne! Na pewno dużo pracy wlozylas w ten tutorial! Gratulacje, na pewno wiele osób skorzysta! 😃

  2. Super! Rzeczywiście PUL jest ciężki w szyciu. Mi ciągle przepuszcza ścieg. Szyjesz trojskokiem?

  3. Zastanawiam się jak przerobić wykrój żeby pasował na noworodka box tego co widzę ten jest powyżej 5,5kg

    1. Zwykle szyję kilka na raz i to z doskoku, więc ciężko powiedzieć. Myślę, że w 2h pieluszka uszyta. Początkującej osobie zajmie to więcej czasu.

  4. Czy z tego wykroju można również uszyć otulacz pull, jeżeli nie wszyjemy wkładów chłonnych?
    Dziękuję za te pieluszkowe wykroje, zaraz kupuję materiały k będę szyła wkłady z burtami 🙂

    1. Hej!
      Raczej nie, bo wyjdzie zbyt szeroki w kroku. Ale możesz oczywiście go zmodyfikować – wystarczy zmierzyć szerokość pasującego otulacza, dodać zapas na szew, i zwezić tę część z PULu na wykroju na AIO.
      W wykroju na AIO część PUL jest szersza niż w wykroju na otulacz, bo zawija się w łóżeczkę po połączeniu z częścią chłonną.

  5. Kolejny świetny materiał – dziękuję <3 Czy myślisz, że zamiast PULu mogłabym użyć wełny garniturowej? (90% wełna, 10% poliester).

    1. Takie połączenie nie jest polecane, bo nie ma tego jak prać, gdy jest zszyta wełna z materiałem chłonnym. Części chłonne pierzemy w 60stopniach, wełnę tylko w 30 na programie do wełny i w płynie do wełny 🙂 a PUL można prać w 60st.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *