Formowanka na ściągaczu

Jak uszyć formowankę na ściągaczu?

Dzień dobry! Obiecałam tutorial na formowankę. Dla niewtajemniczonych – jest to rodzaj pieluszki wielorazowej, która ma dużo chłonąć, ale nie zawiera nieprzemakalnej warstwy. Na nią zakłada się najczęściej gatki lub spodenki wełniane.

Często szyję córce spodenki na ściągacz, bez gumki. Widząc, że w formowance gumka w tunelu marszczy materiał i powoduje, że w jest grubo pod plecami dziecka, postanowiłam spróbować zastąpić gumkę ściągaczem. Takie formowanki są dostępne na polskim rynku od paru miesięcy i zyskują popularność. Ma to zatem szansę się sprawdzić.

Dziś pokażę, jak uszyć formowankę na ściągaczu w prosty sposób.

Potrzebne materiały:

  1. Dzianina chłonna, na przykład bambusowo-bawełniana.
  2. Ściągacz bawełniany.
  3. Napki (4 lub 8 kompletów na jedną pieluszkę).
  4. Gumka 4-5 mm (u mnie tkana 5mm, ale dziana będzie delikatniejsza).

Będzie też potrzebna napownica – ja używam Prym Love.

Wykrój na formowankę

Pieluszka-formowanka-ze-sciagaczem-S-M-L-wykroj-diaper-pattern

Wykrój został przygotowany przeze mnie w rozmiarach: S (3-6 kg), M (6-10 kg) oraz L (od 10 kg).

Link do wykroju: https://szyjchwila.pl/wp-content/uploads/2021/04/Pieluszka-formowanka-ze-sciagaczem-S-M-L-wykroj-diaper-pattern.pdf

Wykrój pobieramy, drukujemy. Tam, gdzie jest czerwona linia, trzeba połączyć wykrój:

Wycinamy dwie warstwy dzianiny chłonnej z materiałem złożonym wzdłuż przerywanej linii, dodając zapas na szew. Zewnętrzna warstwa jest szersza od wewnętrznej. Wewnętrzna warstwa jest oznaczona na wykroju szarą linią.

Następnie wycinamy dwa prostokąty ze ściągacza. Wysokość proponuję 12 cm. Szerokość najlepiej dopasować do budowy dziecka oraz do tego, jak dany ściągacz się rozciąga. Można uszyć jedną pieluszkę z wymiarem zaproponowanym niżej przeze mnie, a potem przymierzyć i ewentualnie dopasować przy następnych.

S: 18 cm

M: 22 cm

L: 24 cm

Ja szyłam rozmiar M w starym, węższym kroju i miałam bardzo dobrze pracujący ściągacz, dlatego prostokąty ze ściągacza wycięłam 12×18. Później krój został poszerzony z tylu zgodnie z sugestiami szyjących.

Szycie formowanki ze ściągaczem

Układamy wszystkie wycięte elementy wzdłuż tak, jak na grafice poniżej, w zależności od tego, czy wolisz otwór do wsuwania wkładu z przodu czy z tyłu. Elementy z dzianiny chłonnej są w odbiciu lustrzanym.

Na ściągaczach odmierzam i zaznaczam z każdej strony szpilką 4 cm od brzegu.

Teraz przypinam dzianinę chłonną do ściągaczy. Prawa strona materiału do prawej.

Tu, gdzie jest szpilka, powinien być brzeg wyciętego elementu z dzianiny bambusowej.

Szpilkuję dzianinę ze ściągaczem na początku i na końcu.

Zszywam wszystkie elementy ze sobą. W trakcie szycia naciągam ściągacz. Staram się przy tym nie rozciągać dzianiny bambusowej.

Ja szyję na overlocku, ale sprawdzi się równie dobrze ścięg prosty elastyczny na zwykłej maszynie, z brzegiem dodatkowo zabezpieczonym gęstym zygzakiem.

Obszywam na overlocku (lub zygzakiem) również ostatnią krawędź wewnętrznej części dzianiny bambusowej.

Po zszyciu wygląda to tak:

*to jest moment, w którym można nabić napki męskie; ja nabiję wszystkie napki na koniec szycia, ale jeśli nabijasz napy po raz pierwszy, przewiń w dół i skorzystaj z instrukcji*

Następnie składam całość tak, aby równo połączyć ze sobą warstwę zewnętrzną i wewnętrzną (prawa strona do prawej):

I szpilkuję brzegi:

Szyjemy wzdłuż strzałek.

Jeśli nie masz overlocka, możesz całość przeszyć ściegiem prostym, a potem zabezpieczyć brzegi dzianiny bambusowej zygzakiem. Ja zszyłam dzianinę ściągaczową ściegiem prostym elastycznym, a dzianinę bambusową overlockiem.

Warto obciąć rogi (uważając, żeby nie naciąć nici), żeby się ładniej układały po wywróceniu na prawą stronę.

Tak samo zszywam z drugiej strony.

Czas na wszycie gumek. Gumki przyszywam do zapasu szwu w dzianinie bambusowej. Na początku i na końcu mocuję, a całość szyję trójskokiem (lub zwykłym zygzakiem). Gumka powinna mieć około połowy długości łuku, do którego będzie przyszyta. Naciągam gumkę w trakcie szycia.

Po wszyciu gumek na lewej stronie:

Wywracamy na prawą stronę. Rogi ściągacza wypychamy, żeby się ładnie ułożyły.

Napki męskie nabijamy tak, żeby nie było ich widać od wewnętrznej strony pieluszki. Będą przypięte tylko do jednej warstwy ściągacza, dlatego trzeba dodać wzmocnienie, np. mały kwadracik tkaniny bawełnianej.

Wycinam kawałek tkaniny, zakładam go na bolec napki i przekładając przez otwór pieluszki, przebijam bolec przez jedną warstwę ściągacza. Nakładam końcówkę napki i zaciskam napownicą mocno.

Napki żeńskie nabijamy już przez obie warstwy ściągacza.

Pieluszka gotowa. Do kieszonki przez otwór wsuwamy wkład. Jeśli pieluszka się zsuwa z dziecka, można dobić kolejne 4 napki męskie do regulacji. Po przymiarce warto dostosować szerokość ściągacza.

Dodatek – instrukcja nabijania nap

Napki męskie w tej pieluszce przebijamy tylko przez jedną warstwę materiału. Trzeba je zatem wzmocnić kawałkiem tkaniny. Wycinam kwadrat (lub prostokąt od razu na obie napki) i przebijam bolec napki przez materiał:

Na bolec nakładam drugą część napki:

Zakładam na napownicę końcówki do napek.

Przykładam napownicę białą szeroką końcówką do spodniej części napki:

Sprawdzam, czy okrągła podstawa napki wpasowała się w białą końcówkę napownicy – jeśli tak (nie przesuwa się), to zaciskam mocno napownicę:

Napy męskie przed zszyciem pieluszki są umiejscowione w ten sposób:

Można nabić te napy nieco dalej od brzegu, żeby nie utrudniały przesuwania materiału przez maszynę w trakcie szycia. Dalej szyjemy tak samo, jak w wersji z nabijaniem napek na końcu szycia.

Jak uszyć formowankę ze ściągaczem?

Jak uszyć pieluszkę wielorazową?

Sprawdź także:

13 thoughts on “Formowanka na ściągaczu

    1. Dzianinę bambusowo-bawełnianą mam z Color Invest.
      Ściągacza użyłam takiego, jaki miałam w domu do szycia ubranek, ale polecam poszukać grubszego. Większa gramatura lepiej sprawdzi się w praniu na 60st.

  1. Świetny tutorial! Muszę go przestudiować kilka razy żeby zrozumieć 🙈 mam pytanie, czy zawsze ta część wewnętrzna formowanki musi być węższa? I czy napki żeńskie można nabić wcześniej żeby ta końcówka napki (łepek) była schowana w środku ściągacza?

    1. Gumki lepiej wchodzą w pachwinki, jeśli wewnętrzna jest węższa. Ale nie musi być 🙂
      Tak, można nabić je wcześniej. Napisałam dwie wersje – w obu ostatecznie nie widać łebków napek od środka.

  2. Witam – na początku dziękuję za to, że Pani dzieli się swoją ogromną wiedzą 🙂 mam pytanie o ściągacz – jakiej gramatury będzie najlepszy? Czy taki grubszy, może gładki do t-shirtu? Jestem zielona totalnie, chciałabym zrobić jak najlepiej 🙂

    1. Hej! Cieszę się, że wpisy są pomocne 🙂
      Jeśli chodzi o ściągacz, to najlepiej nie za cienki i nie za gruby. Taki jak na T-shirt może być za słaby do ściągnięcia dzianiny. Zbyt gruby zaś bedzie zostawiał odciski. Celowałabym w okolicach 300g/m2.

      1. Ah, za narwana jestem i kupiłam o gramaturze 220. Myślisz, że może być? Czy wykorzystać na coś innego?

        1. I jeszcze sobie uświadomiłam, że dzianiny bambusowej nie zdekatyzowałam…. Mamusiu…. 😛

        2. Wykorzystaj ten co masz, uszyj dwie i potestujcie 🙂
          Bez dekatyzacji też możesz szyć, tylko pamiętaj, że może się po praniu troszkę skurczyć. Nowe gotowe pieluszki jak kupujemy to zwykle są z materiałów niedekatyzowanych.

          1. Jesteś złoto, aż motywujesz do niepoddawania się <3 dziękuję z całego serducha – a nawet z dwóch, bo Młody jeszcze w brzuszku, pilnie szyje razem ze mną 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *