Jak uszyć buciki niechodki?
Butki niemowlęce przydadzą się na spacer wiosną, jesienią oraz zimą. Do wózka bez śpiworka oraz do noszenia w chuście lub nosidle. Nam kupione buciki szybko spadały, gubiły się. Po kilku próbach szycia i różnych błędach, udało mi się opracować wykrój oraz sposób szycia, dzięki którym butki trzymają się nóżek.
Wykrój na niechodki niemowlęce
Dziś podzielę się swoim wykrojem, który możesz pobrać pod linkiem poniżej, oraz opiszę krok po kroku, jak uszyć buciki dla niemowlaka, tzw. niechodki.
Link: https://szyjchwila.pl/wp-content/uploads/2021/04/Butki-niemowlece-niechodki-wykroj-pattern-szyjchwila.pdf
Butki-niemowlece-niechodki-wykroj-pattern-szyjchwilaWykrój zawiera dodany zapas na szwy. Rozmiar jest uniwersalny.
Materiały na buciki niemowlęce
Buciki szyjemy z dwóch warstw dzianiny. Zewnętrzna mogłaby być tkaniną, ale nie testowałam tego wykroju z tkaninami. Na zimę warto zastosować wełnę jako jedną z warstw. Polecam również welur bawełniany, dresówkę drapaną. Druga warstwa może być cieńsza. Elementy są na tyle małe, że można zastosować resztki materiałów.
Dodatkowo będzie potrzebna dzianina ściągaczowa (w sklepach internetowych nazywana po prostu “ściągacz”) oraz dwa kawałki gumki o długości po 8cm oraz szerokości 4-7mm.
Szycie bucików niemowlęcych
Na początek drukujemy i wycinamy wykrój.
Następnie wycinamy z wybranych materiałów 4 x podeszwę, 4 x cholewkę (pamiętaj o miejscu złożenia materiału zaznaczonym na wykroju) oraz 2 x kwadrat z dzianiny ściągaczowej o wymiarach 12 x 12 cm.
U mnie jest jasnoróżowa dresówka na warstwę zewnętrzną, ciemniejszy róż wełna merino z upcyklingu oraz bawełniany ściągacz.
Na początek składamy cholewkę na pół prawą stroną do prawej i zszywamy.
Szersza część podeszwy będzie przy pięcie, tam gdzie cholewka ma szew. U mnie na zdjęciach podeszwa nie ma tego zwężenia przy palcach, bo zdjęcia były robione przed powstaniem ostatecznej wersji wykroju.
Wyznaczamy punkty do przypięcia (żeby zrobić to równo).
Szpilkujemy podeszwę do cholewki prawą stroną do prawej.
Szyjemy naokoło ściegiem prostym. Można dodatkowo obrzucić zygzakiem, jeśli dzianina się bardzo strzępi. Nie jest to konieczne, ponieważ wszystkie szwy będą schowane. Nie szyję tego na overlocku, bo szew byłby zbyt gruby.
Tak to wygląda po zszyciu:
Teraz powtarzamy te kroki na pozostałych elementach cholewki i podeszwy.
Wycięte kawałki ściągacza składamy na pół (prawa strona do prawej) wzdłuż linii na dzianinie.
Zszywamy gęstym ściegiem prostym pół centymetra od brzegu.
Rozprasowujemy ten szew.
Przypinamy ściągacz do zewnętrznej warstwy bucika.
Prawa strona materiału do prawej. Pilnujemy szwy z tyłu bucika, żeby były rozłożone.
Szyjemy dookoła ściegiem prostym, naciągając ściągacz.
Czas na przypięcie wewnętrznej warstwy bucika. Przykładamy jak na zdjęciu poniżej, wyznaczamy punkty styku i szpilkujemy.
Szyjemy dookoła, ale zostawiając 3-5 cm na otwór do wywinięcia bucika na prawą stronę.
Po zszyciu czas na przypięcie gumki. Przypinamy ją do szwu łączącego zewnętrzną warstwę bucika ze ściągaczem. Dookoła, ale zaczynając za rozłożonym tylnim szwem i kończąc przed. Chodzi o to, żeby nie było w tym miejscu znacznego zgrubienia.
Przyszywamy gumeczkę dookoła, naciągając ją. Można użyć ściegu prostego, ale lepszy będzie zygzak.
Czas na wywinięcie bucika na prawą stronę przez zostawiony otwór.
Po wywinięciu wkładamy warstwę wewnętrzną do zewnętrznej i zaszywamy otwór ściegiem ręcznym krytym. Można ten otwór zostawić na czas przymierzania i testów bucików. Wtedy szybciej będzie nanieść ewentualne poprawki.
Oczywiście został drugi bucik do uszycia tak samo 🙂
Miłych spacerów!
Jak uszyć buciki niemowlęce?
Jak uszyć butki do chusty?
Jak uszyć niechodki dla dziecka?