Jak uszyć sukienkę dziecięcą?
Przed nami pierwsze urodziny. Na tę okazję uszyłam córce sukienkę. Priorytetem dla mnie jest, żeby ubranie dla dziecka było wygodne – nie krępowało ruchów – i uszyte z naturalnych materiałów. Z tego powodu na sukienkę urodzinową wybrałam bawełnianą dresówkę pętelkę, a krój najprostszy z możliwych – góra na bazie wykroju na ulubione body, a dół z prostokąta. Gdybym szyła z gładkiego materiału, pokusiłabym się o jakąś dodatkową falbankę, ale z kwiatowym wzorem lepiej postawić na klasyczną formę.
Pokażę dziś, jak uszyć taką prostą sukienkę z dołem z prostokąta, zmarszczonym przy pomocy nitki.
Wykrój na sukienkę dziecięcą
Do wykrojenia góry użyłam wykroju na body, który miałam akurat na wierzchu – ostatnio szyłam córce body z darmowego wykroju z Makerist o nazwie “Fabian”. Oczywiście wycięłam materiał bez dolnej części body, służącej do zapięcia. Wysokość od pachy w dół skróciłam do około 10cm (dla rozmiaru 86).
Na dół sukienki obliczyłam wymiary prostokąta:
- szerokość to 4×szerokość przodu body – 108 cm
- wysokość na podstawie posiadanych sukienek i pożądanej docelowej długości, z zapasem na podwinięcie dla rozmiaru 86 – 25 cm
Mając pół metra materiału, nie wystarczyło mi na taką szerokość, zatem wycięłam mniej. Po prostu dół będzie mniej zmarszczony.
Szycie sukienki dziecięcej
Górę sukienki szyjemy klasycznie. Najpierw należy zszyć przód i tył na linii ramion.
Następnie szpilkujemy i wszywamy rękawy.
Zabezpieczamy overlockiem dół rękawa (lub zygzakiem).
Podwijamy i zaprasowujemy na około 2cm dół rękawa, spinamy szpilkami i szyjemy zygzakiem ustawionym na szerokość między 0 a 1, dzięki temu szew będzie lekko elastyczny. Można też ściegiem elastycznym.
Następnie szpilkujemy i zszywamy jednym ciągiem rękaw i bok sukienki. Overlockiem lub ściegiem prostym i zygzakiem.
Czas na dół sukienki. Prostokąt składamy na pół wzdłuż dłuższego brzegu i zszywamy. Następnie zabezpieczamy dół overlockiem lub zygzakiem, podwijamy na 3 cm, zaprasowujemy, szpilkujemy i szyjemy naokoło ściegiem prostym.
Dół sukienki jest prawie dwa razy szerszy od góry. Można przypiąć dół do góry robiąc zakładki i wtedy od razu wszyć dół sukienki. Ja wszyłam dół po uprzednim zmarszczeniu go przy pomocy podwójnej nitki. Czas zatem zrobić to marszczenie.
Wybieram ścieg prosty, ustawiam naprężenie nici na 0 oraz długość ściegu na max (4).
Naokoło wzdłuż niewykończonego brzegu prowadzę ścieg prosty, nie rygluję ani na początku, ani na końcu. Taka fastryga na maszynie.
Po uszyciu linii naokoło blisko brzegu, nie obcinam nitek i szyję drugą linię blisko pierwszej (powiedzmy 3-5mm). Ważne, żeby nie najechać na pierwszą linię.
Teraz ciągnąc za dolne nitki, marszczę materiał. Górne nitki można związać ze sobą i obciąć, żeby nie przeszkadzały.
Marszczymy dotąd, aż obwód dołu bedzie pasował do obwodu góry.
Nastepnie szpilkujemy dół do góry prawa strona materiału do prawej. Nitki marszczące można delikatnie związać, ale warto je zostawić tak, żeby pod koniec zszywania po obwodzie dołu z górą sukienki, można było jeszcze dopasować zmarszczony obwód do obwodu góry.
Szyjemy na overlocku lub na maszynie wieloczynnościowej, w drugim przypadku najpierw ściegiem prostym, potem dodatkowo zygzak jako zabezpieczenie krawędzi.
Po zszyciu dołu z górą, można odpruć widoczną nitkę, która służyła zmarszczeniu materiału.
Zostało wykończenie dekoltu. W wykroju na body, którego użyłam (i polecam), jest podana w tabeli szerokość i wysokość ściągacza do wycięcia. Jeśli korzystasz z innego wykroju, dobrze rozciągającą się dzianinę ściągaczową możesz wykroić mierząc obwód dekoltu ×0, 75.
Ściągacz składamy na pół prawą stroną do prawej wzdłuż dłuższego boku i zszywamy gęstym ściegiem prostym 1cm od brzegu.
Rozkladamy szew na boki (można zaprasować), składamy wzdłuż lewą stroną do lewej i przypinamy do dekoltu sukienki w co najmniej czterech miejscach.
Wszywamy ściągacz dekoltu.
Sukieneczka skończona, jest pięknie, można ją już nosić.
Ja postanowiłam jeszcze zamaskować widoczny szew przy pomocy plisy.
Plisę maskującą wycięłam z cienkiego jerseyu. Jej długość musi być taka, żeby zaczynała się i kończyła w okolicach szwów barkowych +1cm z każdej strony na podwinięcie. Szerokość to 4cm.
Pliskę składamy na pół lewa strona do lewej, prasujemy i zszywamy luźnym ściegiem prostym.
Szpilkujemy plisę do zapasu na szew, a następnie wszywamy ją tak, żeby po złożeniu jej ponownie na pół, nie było widać szwu overlocka.
Składamy pliskę na pół w stronę dołu i przyszywamy ją ponownie.
Pozwoliłam sobie jeszcze na wszycie meteczki z rozmiarem 🙂
Jak uszyć sukienkę z dołem z prostokąta?
Jak uszyć sukienkę z dresówki?
Jak uszyć sukienkę niemowlęcą?