Czapeczka z daszkiem

Jak uszyć czapeczkę z daszkiem dla dziecka?

Wiosna to taki czas, gdy często świeci słońce i jednocześnie wieje chłodny wiatr. Potrzebna jest osłona oczu, ale dla małego dziecka przydaje się też zakrycie uszu. Idealnym rozwiązaniem na wiosnę bedzie zatem czapeczka z daszkiem.

Ja uszyłam w tym roku kilka takich czapeczek. Pierwsza jest dwuwarstwowa, kolejne trzy uszyłam jednowarstwowe. Użyłam wykroju na czapkę, który stworzyłam sama w zeszłym roku, teraz lekko go powiększając. Wykrój dopracowywałam szyjąc kolejne czapeczki i teraz jest idealny dla mojej rocznej córeczki. Przyjmijmy zatem, że powinien ten rozmiar pasować od około 10go do 14go miesiąca życia. Proponuję jednak pierwszą czapeczkę uszyć z tańszego materiału (albo nawet starej koszulki), a po przymiarce zmodyfikować sobie wykrój na własne potrzeby.

Zapraszam na tutorial z wykrojem.

Materiały na czapkę niemowlęcą z daszkiem

Moja czapeczka jednowarstwowa powstała z dresówki pętelki. Na spód daszku dałam cienki biały jersey. Wszystko z resztek materiału po szyciu ubranek.

Dodatkowo potrzebne są:

  • flizelina – ja użyłam białej, grubej (65gr/m), wystarczyły dwie warstwy; jeśli masz w domu cieńszą, daj więcej warstw
  • 20 cm gumki – u mnie dziana 4mm, jest delikatna.

Wykrój na czapeczkę z daszkiem

Tak jak pisałam wyżej, wykrój powstał metodą prób i błędów. Pasuje na moją roczną córeczkę, zatem możemy wstępnie przyjąć, że może pasować dla dziecka od 10 do 14 miesiąca zycia. Dostosuj go do swoich potrzeb.

W wykroju uwzględniłam zapas 5mm na szwy. Jeśli potrzebujesz więcej, dodaj dodatkowe 2-3mm.

Czapeczka-z-daszkiem-10-14mies-Szyj-chwila

Link do pobrania: https://szyjchwila.pl/wp-content/uploads/2021/06/Czapeczka-z-daszkiem-10-14mies-Szyj-chwila.pdf

Szycie czapeczki z daszkiem

Zaczynamy oczywiście od wycięcia materiału. Na wykroju przednia część czapeczki ma zaokrąglone wycięcie. Tylną część wycinamy na równo.

Daszek wycinamy z dwóch warstw, jednej we wzór i jednej gładkiej. Dodatkowo na daszek wycinamy flizelinę, u mnie dwie warstwy grubej.

Najpierw zszywamy zaszewki na przodzie i tyle czapki. Składamy każdą z nich na pół prawą stroną do prawej i szpilkujemy zaszewki. Zszywamy wzdłuż szpilek na zdjęciu niżej.

Ja to robię na overlocku, ale można ściegiem prostym, a potem zygzakiem.

Następnie składamy przód i tył prawą stroną do prawej, szpilkujemy i zszywamy. Ja jeszcze po drodze obrzuciłam dół tyłu, ale można to zrobić podczas wszywania daszku.

Ja zszywałam overlockiem. Jeśli będziesz zszywać na maszynie wieloczynnościowej, to warto wybrać ścieg elastyczny. Można też zszyć zwykłym ściegiem prostym i obrzucić zygzakiem.

Teraz czas na daszek. Przykładamy flizelinę błyszczącą stroną do lewej strony materiału na daszek. Przyprasowujemy. Ja przyprasowałam jedną warstwę flizeliny do kwiatowej dresówki, a drugą warstwę flizeliny do białego jerseyu.

Składamy obie części daszku prawymi stronami materiałów do siebie. Szyjemy ściegiem prostym 5mm od brzegu.

Zapas szwu przycinamy na 3mm i wycinamy małe trójkąciki tam, gdzie jest łuk. Ważne, żeby nie przeciąć szwu.

Wywracamy daszek na prawą stronę.

Zaprasowujemy daszek, a następnie stębnujemy równo blisko brzegu.

Przykładamy daszek do przodu czapki.

Spinamy i przyszywamy daszek do czapki. Ja przyszyłam overlockiem, ale jeśli chcesz potem ten szew przykryć plisą maskującą, to lepiej tylko ściegiem prostym.

Czas wykończyć tył. Podwijamy na 1cm i szpilkujemy tył.

Zszywamy ściegiem prostym, ale tylko od jednego szwu bocznego do drugiego szwu bocznego.

Na dole tyłu powstał tunel, do którego wsuniemy gumeczkę. Na tym etapie polecam przymierzyć dziecku czapkę, bo może ta gumeczka nie jest potrzebna. Ja lubię wszyć w tym miejscu delikatną gumeczkę, bo dzięki niej czapeczka jest lepiej dopasowana i się trzyma.

Gumeczkę wsuwamy przy pomocy agrafki.

Mocujemy koniec gumeczki z jednej strony – szyjąc w poprzek.

Wyciągamy gumeczkę drugim końcem, dopasowujemy długość (u mnie 20cm delikatnej gumeczki) i mocujemy jej drugi koniec.

Zszywamy dół przodu po bokach, żeby się nie wywijał. Można jeszcze szew łączący daszek z czapką estetycznie zakryć plisą maskującą. Ja z tego przy tej czapce zrezygnowałam.

Czapeczka gotowa!

Zarzucamy czapeczkę i lecimy na spacer 🙂

🌞💨☁⛅

EDIT – rok później nadal się sprawdza:

Jak uszyć czapeczkę dziecięcą z daszkiem?

Jak uszyć letnią czapkę dla dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *