Chustka z daszkiem

Jak uszyć chustkę z daszkiem dla dziecka?

Doczekaliśmy się upragnionego lata, a wraz z nim przyszły upały. Głowę oraz oczy dziecka trzeba chronić przed słońcem, szczególnie przy obecnej pogodzie. Popularne są teraz chustki z daszkiem, szyte zwykle z cienkiej tkaniny. Postanowiłam uszyć swojej rocznej córeczce taką z lnu. Nie mając wykroju ani nawet do końca opracowanej koncepcji, postawiłam na recykling. Mam w szafie taką półkę, na której są ubrania których nie noszę, ale są z fajnych materiałów i może kiedyś je przerobię. A zatem koszula lniana, którą kiedyś od kogoś dostałam i nie nosiłam, poszła pod żelazko i nożyczki.

Chustka wyszła super. Następną uszyję z nowej tkaniny, wdrożę tylko może jedną poprawkę. A dziś pokażę krok po kroku jak uszyłam chustkę.

Materiały na chustkę dziecięcą

  1. Przewiewna tkanina (np. len lub muślin)
  2. Mały kawałek flizeliny (wielkości daszka)
  3. Gumka – ok. 15 cm, ja użyłam gumki dzianej 4mm.

Na początek wycięłam plecy koszuli (największą część w całości), sprułam zaszewki i rozprasowałam.

Wykrój na chustkę z daszkiem

Wycięłam trójkąt – największy możliwy. Mój trójkąt ma wymiary podstawy 60cm oraz wysokości 35cm. Na następną chustkę wytnę trójkąt z wysokością 40cm. I to jest ta jedna rzecz, którą zmienię szyjąc z nowego materiału.

Moja chustka będzie miała z tyłu gumeczkę. Jeśli miałaby być wiązana, trzeba wyciąć szerszą (np. 70 cm podstawy).

Potem ścięłam rogi, bo będą podwinięcia.

Jeśli chcesz uszyć chustkę na większe dziecko, to proponuję do obwodu głowy (rozmiar aktualnie noszonych czapek) dodać 10cm i to będzie wymiar podstawy trójkąta. Te 10cm to luz (będzie wszyta gumka) i zapas na szwy. Wysokość powiększyć proporcjonalnie.

Wycięłam również dwie warstwy daszku (daszek z wykroju na czapeczkę, który znajdziesz na moim blogu, poprzedni post). Jedną warstwę wzmocniłam przyprasowując białą flizelinę.

Szycie chustki z daszkiem

Najpierw daszek. Spięłam szpilkami prawą stroną do prawej i zszyłam ściegiem prostym.

Przycięłam zapas szwu i ponacinałam łuk.

Następnie wywinęłam daszek na prawą stronę, przeprasowałam i przestębnowałam blisko brzegu.

Obszyłam na overlocku łuk łączenia z chustką.

Czas wykończyć chustkę.

Wykończyłam dwa równej długości brzegi podwójnym podwinięciem. Użyłam stopki do podwijania. Nie jest oczywiście konieczna, ale dzięki niej szyje się łatwo i wychodzi estetycznie.

Róg zawinęłam i wykończyłam drugi z dwóch równych brzegów.

Podstawę trójkąta też można tylko wykończyć podwinięciem, wtedy chustka byłaby wiązana, ale wcześniej trzeba wyciąć większą, żeby udało się zawiązać. Moja chustka jest na gumkę, więc teraz czas połączyć jej rogi i zszyć. Materiał prawą stroną do prawej.

Rozprasowałam zapas szwu na boki. Z tyłu będzie gumka w tunelu. Podwinęłam zatem dwa razy i zszyłam połowę obwodu chustki – całą tylną część. Dzięki temu powstał tunel. Do tego tunelu wsunęłam gumkę przy pomocy agrafki. Przymocowałam gumkę na obu końcach. Gumka ma około połowę długości tunelu, do którego jest wsunięta.

Następnie podwinęłam brzeg z przodu chustki. Można jednym ściegiem od razu przyszyć daszek, ale ja najpierw zszyłam podwinięcie, a potem przyszpilkowałam i doszyłam od lewej strony daszek.

Chustka gotowa. Na czubku wiążemy supełek.

Jak uszyć chustkę z daszkiem dla dziecka?

Jak uszyć chustkę lnianą?

Jak uszyć chustkę niemowlęcą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *