Dwuwarstwowa czapka

Jak uszyć dwuwarstwową czapkę?

Ostatnio jest moda na dwuwarstwowe czapki z prążka. Bawełniana dzianina prążkowana w dwóch warstwach to idealny wybór na jesień.

Zbliża się jednak zima i warto zacząć myśleć o cieplejszej wersji. Dla mnie cieplejsza = wełniana. Wełnę na zimowy zestaw zakupiłam w Woolstock (link do grupy na fb). Jest to dzianina wełniana z elastanem w kolorze fuksji. Bardzo przyjemna, niegryząca, grubsza. Idealna na ubranka zewnętrzne.

Wykrój na dwuwarstwową czapkę

Skorzystałam z wykroju darmowego od Pattydoo (link), tylko ją skróciłam. Szyłam wcześniej z tego wykroju czapkę z bawełnianego prążka i jej wówczas nie skracałam – jest wywijana.

Teraz jednak miałam grubszą wełnę, którą wolałam w wersji bez wywinięcia, dlatego skróciłam wykrój na swoje potrzeby. Wybór dostosuj do materiału, który masz. Ja skróciłam ten wykrój o ~4cm na długości, a po uszyciu była przymiarka i poprawki.

Kroimy czapkę dwa razy ze złożonego materiału.

Ja wcześniej wycinałam spodenki baggy i zostały mi kawałki dzianiny idealne na królicze uszy. Trochę je poprawiłam i jest taki oto zestaw wycięty:

Szycie dwuwarstwowej czapki

Zaczynamy od uszu. Składamy je prawą stroną materiału do prawej. Szpilkujemy i zszywamy.

Po zszyciu uszy wywijamy na prawą stronę i zaprasowujemy.

Przykladamy dwie części czapki prawymi stronami do siebie, wkładając w środek uszy.

Uszy można wszyć złożone na pół, z zawiniętymi bokami lub na plasko. U mnie złożone na pół.

Zszywamy oba boki czapki.

Nasza czapka jest dwuwarstwowa, wszystkie szwy będą ukryte. Nie ma zatem konieczności obrzucania brzegów. Można użyć wąskiego ściegu elastycznego lub ściegu prostego elastycznego lub zygzaka na minimalnej szerokości, albo po prostu zszyć na overlocku.

Ja nie korzystam tutaj z overlocka, bo w takich czapkach lepiej, gdy szwy są delikatniejsze, zapasy na szwy mniejsze.

Obcinamy zapas uszu na lewej stronie.

Składamy zaszewkę czapki po tej stronie, po której są wszyte uszy (warstwa zewnętrzna czapki), szpilkujemy i zszywamy całą zaszewkę. Na początku i na końcu szycia zaszewki szyjemy blisko krawędzi (tak, aby zapas szwu miał 1-2mm) i prowadzimy igłę do samego końca materiału. Warto postarać się równo spiąć szwy boczne na łączeniu.

Drugą zaszewkę (warstwy wewnętrznej) szpilkujemy i zszywamy tylko częściowo. Trzeba zostawić otwór do wywinięcia czapki na prawą stronę.

Wywijamy 🙂

Przymierzamy – jeśli nie wymaga poprawek, to zszywamy ręcznie otwór.

Czapka gotowa 😎

A czapkę uzupełni dwuwarstwowy komin:

Jak uszyć zimową czapkę?

Jak uszyć czapkę smerfetkę?

Jak uszyć czapkę z uszami dla dziecka?

2 thoughts on “Dwuwarstwowa czapka

  1. Witam,
    Poproszę o poradę – czapeczka jest śliczna i taka chciałam uszyć sobie 🙂 ale jestem uczulona na wełnę i moher. Jestem początkująca w szyciu.
    Czy taką czapkę można uszyć np z polaru ? Czy wtedy coś zmienić w wykroju?
    Czy lepiej 2 warstwy z polaru czy np polar i Jersey?
    Pozdrawiam

    1. Polar jest zwykle z poliestru, a w tym głowa się poci, więc polaru nie polecam.
      Wełna sama w sobie nie uczula, ale można być uczulonym na lanolinę która jest w niej zawarta. Może być zatem tak, że gdybyś użyła materiału z recyklingu (który był wielokrotnie prany i lanolina została wypłukana) lub poddanego obróbkom chemicznym (np. opisanego jako superwash) to uczulenie by nie występowało.
      Ale można wybrać bezpieczną bawełnę, np.:
      – welur bawełniany
      – dresówkę drapaną
      – dzianinę swetrową bawełnianą lub wiskozową.
      Drugą warstwę dowolnie – taką samą lub jersey / dresówka pętelka.
      Welur jest zwykle mało rozciągliwy, więc z tego materiału na wszelki wypadek wycięłabym rozmiar większą. Zmniejszyć można zawsze, a ze zwiększeniem już ciężko 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *