Formowanka kieszonka to rodzaj pieluszki wielorazowej chłonącej całą powierzchnią. Nie posiada warstwy nieprzemakalnej, dlatego na nią zwykle zakłada się wełniane spodenki.
Zapraszam na tutorial dla początkujących, pokazujący jak uszyć klasyczną formowankę typu kieszonka.
Materiały
Formowanki zwykle szyje się z dwóch warstw dzianiny. Mogą to być dwie warstwy dzianiny bambusowej, albo dzianina bambusowa od wewnątrz, a od zewnątrz ozdobna bawełniana (np. jersey lub dresówka pętelka). Do tego potrzebne są jeszcze napki lub rzep oraz odpowiednią gumka (najlepiej dziana, szerokości od 6 do 10 mm).
Sklep Uszyj pieluszkę ma mieć w ofercie zestawy z wszystkimi potrzebnymi materiałami na uszycie 3 formowanek. Takie boxy mają pojawić się w ofercie, na ten moment data początku sprzedaży nie jest znana.
BOX na formowankę dzienną od Uszyj pieluszkę będzie zawierał:
- Dzianinę bambusową na warstwę wewnętrzną
- Dzianinę bawełnianą drukowaną na warstwę zewnętrzną
- Napki w kolorze pasującym do dzianin
- Gumkę
Materiały w zestawie powinny pozwolić na uszycie co najmniej trzech formowanek.
Wykrój
W ramach zakupionego pudełka od Uszyj pieluszkę otrzymujemy również wykrój. Można go dostać na wydruku lub w wersji elektronicznej.
Wykrój drukujemy i wycinamy. Łączymy części wykroju tak, aby gwiazdki się pokryły. Wykrój najlepiej przyciąć wzdłuż linii środka, tak aby można bylo wycinać z materiału złożonego na pół.
Na wykroju dostępne są różne wersje kształtu uszu. Ja wybrałam zaokrąglony i tak wycięłam wykrój. Wykrój można też przerysować na papier do wykrojów (lub zwykły papier śniadaniowy).
Wykrój przykładamy do złożonego na pół materiału. Przyszpilamy w kilku miejscach, żeby się nie przesuwał.
W wykroju zostały uwzględnione zapasy na szwy 0,5cm.
Na wykroju trójkątnymi wypustkami zostały zaznaczone punkty, w których zaczyna się gumka. Można je wyciąć tak jak ja, naciąć delikatnie zapas szwu w tym miejscu lub tylko zaznaczyć te punkty kredką.
Dla szyjących więcej polecam mate krojczą i nóż krążkowy. Wtedy można wycinać z przyłożonego do materiału wykroju, bez odrysowywania.
Dodatkowo wycinamy paski wzmacniające pod napy. U mnie szerokość około 2,5cm, długość 28cm i 12cm.
Formowanka kieszonka powinna mieć otwór na wkład. Można go zrobić z tyłu albo z przodu.
Podpowiedź od jednej z Was: można otwór kieszonki obszyć tak samo jak się obszywa dziurki do guzików. Maszyny wieloczynnościowe często mają dołączoną specjalną stopkę do tego. Ustawia się odpowiedni ścieg (szeroki i gesty zygzak), a po obszyciu rozcina otwór przy pomocy prujki lub nożyczek. Jeśli chcesz tak spróbować, zajrzyj do instrukcji swojej maszyny do szycia i postępuj zgodnie z opisem obszywania dziurek na guziki.
Ja zrobię nacięcie 12 cm na wewnętrznej warstwie i obszyję na overlocku.
Szycie
Do szycia dzianin potrzebna jest igła do dzianin.
W pierwszym kroku zabezpieczamy brzegi rozcięcia warstwy wewnętrznej. Ja robię to na overlocku, ale równie dobrze sprawdzi się ścieg overlockowy w maszynie wieloczynnościowej lub gesty i szeroki zygzak.
Czas na nabicie nap. Można przedziurawić sobie kropki na wykroju i w ten sposób odrysować umiejscowienie nap.
Krotką instrukcję nabijania nap znajdziesz na końcu tutorialu Formowanka na ściągaczu.
Na tym etapie nabiłam w sumie 2 napki męskie i kilkanaście żeńskich.
Napki na brzuchu można nabić męskie lub żeńskie. Dla mniejszych dzieci, noszonych w chuście, lepsze będą tutaj żeńskie, bo są płaskie i nie będą uwierać w brzuszek. Bardziej ekonomicznie jednak jest nabić męskie lub w jednej pieluszce męskie, w innej żeńskie. Wtedy paczka napek wystarczy na większą ilość pieluszek.
Napy na uszach nabijemy na sam koniec szycia.
W kolejnym kroku spinamy ze sobą warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. Szyjemy dookoła tak, aby zszyć i zabezpieczyć brzegi. Ja to robię na overlocku. Na zwykłej maszynie proponuję najpierw zszyć ściegiem elastycznym lub zygzakiem o minimalnej szerokości, potem opcjonalnie naciąć zapas szwu na łukach, a następnie zabezpieczyć brzegi gęstym i szerokim zygzakiem.
Nie musimy zostawiać otworu na wywinięcie, bo mamy rozciętą warstwę wewnętrzną.
Wszywamy gumki w pachwinkach do zapasu szwu. Można ściegiem prostym, zygzakiem, albo trójskokiem.
Trójskok to taki ścieg:
Bardziej doświadczone osoby w szyciu mogą gumki nie odmierzać i nie wycinać. Można po prostu zamocować na początku szycia, a potem naciągać szyjąc i odciąć po wszyciu.
Dla początkujących polecam jednak odmierzyć gumkę – około połowy długości łuku, do którego będzie wszyta.
Szyjąc gumkę zygzakiem lub trójskokiem, staraj się szyć równo pośrodku gumki. Jeśli szew zjedzie z gumki, spruj i popraw. To ważne, żeby gumka się nie wywijała.
Po wszyciu obu gumek w pachwinach wygląda to tak:
Wywijamy na prawą stronę i zaznaczamy początek i koniec wszycia tylnej gumki:
Szyjemy na prawej stronie prostą linię, która stworzy tunel na gumkę. Odległość od brzegu (szerokość tunelu) powinna być większa od szerokości gumki.
Odmierzamy gumkę – około połowy długości tunelu plus 1-2cm zapasu na wszycie. Do gumki warto przymocować agrafkę z obu końców. Przy pomocy agrafki wsuwamy gumkę do tunelu. Mocujemy najpierw z jednej strony, potem wyciągamy drugi koniec gumki i mocujemy gumkę z drugiej strony.
Pamiętaj wyjąć agrafki.
Na wykroju jest też zaznaczona gumka z przodu, jest opcjonalna. Ja jej nie wszywam. Jeśli chcesz gumkę również z przodu (może być przydatna w formowance noworodkowej), to postępowanie jest takie samo jak przy tej z tyłu.
Czas na stębnowanie. Stębnowanie to szycie po prawej stronie, mające na celu wzmocnienie szwów. Dzięki stębnowaniu pieluszka się nie wywija.
Stopka do stębnowania ułatwia szycie równo wzdłuż krawędzi. Warto też nawlec nici w takim kolorze, jak materiał z danej strony. U mnie od dołu dzianina bambusowa, więc zmieniłam nić dolną na białą.
Ostatni krok to nabicie nap na uszach. Nabijamy po dwie napki męskie (jeśli z przodu są żeńskie) lub żeńskie (jeśli z przodu są męskie).
Formowanka gotowa. Czas na przymiarki 🙂
P.S. Ten materiał jest tak fantastyczny, że nie mogłam się powstrzymać i powstała bluzeczka do kompletu 🙂