Jak uszyć legginsy dziecięce?
Legginsy w szafie dziecięcej, ale także kobiecej, mogą stanowić super bazę do wszelkich stylizacji. Najczęściej jednokolorowe, mogą być też we wzory. Do uszycia legginsów nie jest potrzebny overlock ani specjalne stopki. Na początek wystarczy zwykła maszyna ze ściegiem prostym oraz zygzakiem. Potrzebna będzie igła do dzianin.
Zapraszam na tutorial dla początkujących.
Materiały na legginsy dziecięce
Jeśli chcesz cienkie letnie legginsy, to możesz uszyć je z jerseyu. Dresówka pętelka będzie cieplejsza. Dresówka drapana to materiał idealny na zimę, bo od spodu ma milutki meszek.
Do uszycia legginsów potrzebna będzie jeszcze gumka szerokości 2-3cm oraz igła do dzianin.
Wykrój na legginsy dziecięce
W internecie można znaleźć darmowy wykrój na legginsy. Powinno się udać pod hasłem “leggins free pattern”.
Ja skorzystałam z wykroju z gazetki Ottobre. Numer 1/2021 zawiera bazowe wykroje na spodnie i bluzy od najmniejszych do największych dziecięcych rozmiarów. Mam wersję po angielsku.
Wykrój przerysowujemy na papier. Wycinamy z materiału dwa razy w odbiciu lustrzanym (najlepiej ze złożonego materiału). Dodajemy zapas na szew. Zapas na podwinięcie jest już w wykroju Ottobre uwzględniony.
Szycie legginsów dziecięcych
Jeśli szyjesz legginsy dla małego dziecka, to wygodnie jest zacząć od podwinięcia nogawek. W legginsach w większych rozmiarach najpierw zszywa się wzdłuż nogawki, a potem podwija. Ta druga metoda jest poprawna, ta pierwsza… cóż, wygodna przy malutkich nogawkach.
Szyję mały rozmiar, dlatego na początek podwinięcie. Zabezpieczamy dół nogawek na overlocku lub na zwykłej maszynie szerokim i gęstym zygzakiem. Można też użyć ściegu overlockowego, nowsze maszyny wieloczynnościowe taki mają.
Podwijamy, zaprasowujemy i szpilkujemy dół nogawek.
Do przeszycia podwinięcia nogawek warto użyć elastycznego ściegu. Jeśli masz w maszynie ściegi elastyczne (oznaczone zwykle literą S), to możesz użyć dowolnego, nawet ozdobnego.
Świetnie sprawdzi się tutaj również podwójna igła.
Zwykły zygzak też jest elastyczny. Jeśli ustawisz szerokość ściegu w przedziale między 0 a 1, zygzak bedzie tak wąski, że będzie wyglądał jak ścieg prosty.
Szyjemy równo po szwie overlocka/zygzaka, którym był zabezpieczany brzeg. Dzięki temu materiał z tym szwem od środka nie będzie się wywijał.
To zygzak o szerokości 0,5:
Teraz warto zaprasować szew.
Nastepny krok to zszycie wzdłuż nogawek. Składamy je prawą stroną materiału do prawej i szpilkujemy. Na dole nogawek wbijam więcej szpilek, żeby mieć pewność idealnego spasowania.
Szyjemy nogawki od dołu do góry. Najpierw ściegiem prostym w odległości od brzegu takiej, jak zostawiony zapas na szew. Potem zabezpieczamy brzeg zygzakiem, ściegiem overlockowym lub na overlocku.
Jeśli overlock ma co najmniej cztery nitki, można zszyć nogawki tylko overlockiem. Wtedy na lewą igłę overlocka nawlekamy nitkę pasującą do koloru prawej strony materiału, pozostałe trzy nitki mogą być białe (zwykle od lewej strony materiał jest biały).
Ja jednak lubię mocne szwy w dziecięcych ubrankach do biegania, więc najpierw używam gęstego ściegu prostego.
Teraz wywracamy jedną z nogawek na prawą stronę i wkładamy jedną w drugą tak, żeby były odwrócone do siebie prawymi stronami materiału.
Szpilkujemy, a następnie zszywamy w kroku.
Zabezpieczamy brzeg.
Wyciągamy nogawkę.
Czas na dopasowanie gumki w pasie. Gumki różnych szerokości i rodzaju mogą się inaczej rozciągać. Nie ma zatem wzoru na obliczenie obwodu gumki w pasie. Najlepiej przymierzyć samą gumkę i obciąć tyle ile trzeba, dodając 2 cm zapasu na zszycie.
Gumkę zszywamy w co najmniej dwóch miejscach.
Wyznaczamy cztery punkty na gumce w równych odległościach, tak samo cztery punkty w spodenkach. Przypinamy równo gumkę do legginsów od lewej strony materiału.
Wszywamy gumkę, szyjąc wzdłuż krawędzi materiału i gumki, jednocześnie obrębiając brzeg materiału. Można szyć szerokim zygzakiem lub na overlocku. W trakcie szycia naciągamy gumkę.
Teraz podwijamy gumkę tak, żeby schowała się między dwoma warstwami materiału. Szpilkujemy. Szyjemy po szwie zygzaka/overlocka ściegiem prostym lub elastycznym. Ja szyję wąskim zygzakiem, tak jak podwinięcia nogawek.
Legginsy gotowe. Trzeba je jeszcze tylko uprasować.
Ta metoda wszywania gumki w pasie ma taką zaletę, że gumka się nie zwija i jest równomiernie naciągnięta. Jest estetycznie.
Drugą metodą na gumkę w pasie jest podwinięcie na szerokość gumki i zszycie wokół, zostawiając otwór na wciągnięcie gumki. Tak wsuniętą gumkę trzeba zszyć i przeszyć przez materiał w kilku miejscach. Ta metoda ma taką zaletę, że umożliwia dopasowanie gumki po przymiarce spodni.
Jak uszyć spodenki dziecięce?
Jak uszyć legginsy dziewczęce?
No prosze! Takiego dokladnego tutorialu jeszcze nie czytalam. Ktos moze pierwszy raz szyc i spokojnie sobie tylko krok po kroku czytac. 😉