Ponczo samochodowe z golfem

Jak uszyć wełniane ponczo samochodowe?

Tutorial na ponczo samochodowe z kapturem cieszy się popularnością. Została mi jeszcze wełna, która się świetnie sprawdziła. Pomyślałam zatem, że możemy uszyć drugie, bez kaptura, a przy okazji powstanie tutorial dla osób zupełnie początkujących w szyciu. Dzisiejsze ponczo będzie bardzo proste do wykrojenia i uszycia, każdy może się podjąć tego zadania. W tutorialu pokażę szycie przy użyciu różnych maszyn, ale można zszyć wszystko na zwykłej maszynie wieloczynnościowej.

Materiały na ponczo samochodowe

Wiecej na temat materiałów do uszycia poncza pisałam w poprzednim tutorialu: Ponczo samochodowe z kapturem.

Dziś ponownie wybrałam wełnę. Najchętniej uszyłabym ponczo z dwóch warstw wełny, ale miałam na stanie grubą dresówkę bawełnianą (drapaną) w dużej ilości i uznałam, że wykorzystam to, co jest. Mam zatem jedną warstwę ze słomkowej wełny (od Woolstock oczywiście) i drugą warstwę z dresówki drapanej. Będzie zatem trochę cieplejsze niż poprzednie ponczo (tyle, że bez kaptura).

Dodatkowo potrzebny będzie ściągacz na golf (bawełniany lub wełniany).

Wykrój na ponczo samochodowe

Krojenie poncza zaczynamy od wycięcia dużego prostokąta. Ja miałam kawałek wełny, który po wyrównaniu miał wymiary około 55cm szerokości i 90cm długości. Taki wymiar jest odpowiedni dla dziecka w wieku około 1-2 lat.

Poniżej mam materiał złożony na pół.

Taki sam prostokąt wycinamy z materiału na drugą warstwę.

Do wycięcia podkroju szyi skorzystałam z wykroju na bluzę w rozmiarze córki. Jest to wykrój na bluzę wykończoną plisą. Materiał złożony na pół złożyłam ponownie na pół i przyłożyłam wykrój tak, żeby wyciąć otwór na głowę.

Możesz też wyciąć otwór bez żadnego wykroju, ważne, żeby luźno przechodziła przez niego głowa.

Podkrój szyi z przodu jest głębszy, z tyłu zwykle mniejszy.

W zwiazku z tym, że szyję z dwóch grubych warstw, na wszelki wypadek otwór ten jeszcze powiększyłam wycinając 0,5cm naokoło.

W drugiej warstwie wycinamy taki sam otwór na głowę.

Przed zszyciem jeszcze zaokrąglamy rogi prostokątów.

Przykładamy drugą warstwę do pierwszej prawą stroną materiału do prawej i spinamy szpilkami naokoło.

Zszywamy obie warstwy naokoło, zostawiając 10cm niezszyte, żeby był otwór na wywinięcie poncza po zakończeniu szycia.

Ja zszyłam naokoło na overlocku. Te szwy będą kryte, więc możesz zszyć na zwykłej maszynie (wieloczynnościowej) dowolnym ściegiem. Gdy szyjesz dzianiny, to polecam używać igieł do dzianin.

Czas na ściągacz, z którego zrobimy golf. U mnie wysokość wyciętego ściągacza to 30cm, po złożeniu na pół golf będzie miał 15 cm.

Szerokość obliczamy po zmierzeniu obwodu otworu na głowę. Ściągacz wycinamy o 25% krótszy.

Składamy na pół i szpilkujemy, żeby zszyć wzdłuż kolumienek.

Zszywamy 1cm od krawędzi ściegiem prostym.

Szew ściągacza rozkładamy na boki. Przewijamy ściągacz prawą stroną na wierzch. Wyznaczamy (np. przy pomocy szpilek) cztery punkty w równych odległościach na ściągaczu oraz w otworze na głowę.

Wsuwamy ściągacz do środka poncza przez otwór na głowę i przypinamy równo do jednej warstwy. Prawa strona materiału do prawej. Ściągacz powinien być lekko naciągnięty.

Tutaj szew powinien być elastyczny. Możesz użyć dowolnego ściegu elastycznego na maszynie wieloczynnościowej lub zszyć na overlocku, jeśli go masz.

Ja użyłam tutaj coverlocka i zszyłam naokoło ściegiem łańcuszkowym.

Teraz chcemy połączyć golf z drugą warstwą poncza.

W tym celu układamy ponczo jak na zdjęciu niżej.

Wyznaczamy (np. przy pomocy szpilek) cztery punkty w równych odległościach na ściągaczu oraz w otworze na głowę.

Przypinamy ściągacz do drugiej warstwy pocza tak, żeby połączyć wyznaczone punkty ze sobą. Materiały spinamy tak, żeby stykały się prawymi stronami do siebie.

Znowu zszywamy naokoło przy pomocy elastycznego ściegu.

Zostało już tylko wywrócić ponczo na prawą stronę przy pomocy zostawionego wcześniej otworu…

… a następnie całość uprasować i zaszyć ręcznie otwór. Można jeszcze nabić napki lub inne zapięcie po bokach.

Gotowe! Ponczo zakładamy dziecku zamiast kurtki do przewożenia w foteliku samochodowym. Do fotelika wkładamy dziecko tak, żeby tył poncza zarzucić dziecku za głową do góry (nie pod plecy). Pasy zapinamy dziecku pod ponczem, dzięki temu przylegają i zapewniają dziecku bezpieczeństwo. W razie potrzeby można takie ponczo zdjąć w trakcie jazdy bez konieczności rozpinania pasów.

Na koniec jeszcze zdjęcie na modelce, której się bardzo spodobało i po przymiarce wcale nie chciała go zdejmować 🙂

Jak uszyć ponczo wełniane?

Jak uszyć narzutkę dla dziecka?

2 thoughts on “Ponczo samochodowe z golfem

  1. Cześć, a mogłabyś podać jaka gramature maja tkaniny? Bo zastanawiam sie czy bawełna ok 135 oraz dresowka 260 lub 360 bedzie ok? Czy lepiej 2x gruba dresowke uzyc? Myslalam tez nad polarowym ale znowu to jest 100% poliester, wiec nie jestem przekonana dla dziecka, znowu wełna jest dosyć droga i chyba na pierwsza próbe wolałabym użyć tańszego materiału gdybym miała coś sknocić 🙈
    Będe wdzieczna za odpowiedź,
    Pozdrawiam

    1. Hej!
      Tutaj to jest dosyć gruba i zbita wełna plus dresówka drapana. Na pewno więcej niż 135+260, poza tym wełna nawet cienka będzie cieplejsza od bawełny.
      A myślałaś o recyklingu? Ostatnio szyłam nowe ponczo (większe) i użyłam właśnie swojego grubego wełnianego swetra, który był teraz na mnie za duży plus welur bawełniany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *