Skręcone szwy

Zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś, skąd się biorą skręcone szwy w ubraniach? Czasem t-shirt już po pierwszym praniu ma tak skręcone szwy po bokach, że nie wiadomo jak go prasować…

Zapraszam na krótki artykuł wyjaśniający nieco w tym temacie i… promujący szycie oraz kupowanie ubrań szytych w Polsce.

Skąd się biorą skręcone szwy?

Szwy w ubraniach skręcają się zwykle podczas prania. Bezpośrednią przyczyną jest kurczenie się materiału w wyniku kontaktu z ciepłą wodą. Zwykle dotyczy to ubrań uszytych z materiałów z włókien naturalnych. Jako użytkownicy ubrań możemy zapobiegać temu zjawisku poprzez stosowanie się do instrukcji prania oraz suszenia umieszczonych na metce, w szczególności dotyczy to temperatury. Niestety nawet to nie daje gwarancji, że szwy się nie skręcą.

Kluczowe jest zapobieganie deformowaniu się ubrań przez producenta. W procesie szycia stosuje się dwie metody:

  • Dekatyzacja materiału przed krojeniem
  • Krojenie elementów z zachowaniem nitki prostej

Dekatyzacja materiału ma na celu jego wykurczenie przed wycięciem elementów, z których uszyte zostanie ubranie. W praktyce stosowane są dwie metody dekatyzacji: prasowanie z dużą ilością pary lub pranie w temperaturze, w której będzie prany gotowy produkt. Dekatyzacja materiału powoduje, że ubrania nie będą się znacznie kurczyły podczas użytkowania.

Krojenie materiału zgodnie z nitką prostą zapobiega deformowaniu się ubrań. Jest to też istotne do tego, żeby ubranie się odpowiednio układało na ciele. Wymaga to skupienia i precyzji podczas układania elementów wykroju na materiale.

Najlepiej, jeśli stosowane są obie metody. Jeśli materiał nie jest niskiej jakości, to można wtedy mówić o gwarancji, że szwy nie poskręcają się po praniu.

Skoro to takie proste, to… czemu szwy się skręcają?

Gdy cena za ubranie jest bardzo niska, to można być pewnym, że producent zrezygnował z niektórych elementów procesu w celu zmniejszenia kosztów produkcji. Dekatyzacja jest często całkiem pomijana, a krojenie masowe nie sprzyja dokładności. Liczy się wygląd produktu w momencie sprzedaży, a tego, że materiał nie był dekatyzowany i został nierówno wycięty, niestety nie widać.

T-shirt ze skręconymi szwami. Kartka zakrywa nazwę marki, żeby nie robić antyreklamy

Czy można zatem założyć, że droższe ubrania są lepiej uszyte? Jest taka szansa, ale nie jest to reguła.

Co zrobić, żeby nie mieć poskręcanych ubrań?

Jeśli chcesz kupić T-Shirt, który przez lata będzie zachowywał formę, polecam zapoznać się z ofertą ubrań szytych w Polsce.

Listę marek z polską odzieżą znajdziesz na stronie:

https://www.kupujepolskieprodukty.pl/2013/03/polska-odziez-spis-firm-i-marek-i.html?m=1

Zauważyłam (i nie tylko ja), że ubrania kupione w polskich sklepach zachowują się po praniu lepiej, niż te, które przyjechały do nas ze wschodu. Przypuszczam, że w Polsce wykorzystywane są materiały lepszej jakości, a procedury w szwalniach nie pozwalają na pomijanie wybranych elementów procesu.

Ponadto, kupując rzeczy wyprodukowane w swoim kraju, wspierasz jego gospodarkę.

Drugą opcją jest nauka szycia ubrań, oczywiście jeśli masz na to ochotę. Ja każdy materiał piorę w pralce i suszę w suszarce w całości, zanim zacznę z niego cokolwiek wycinać. Program wybieram taki, w jakim piorę i suszę noszone ubrania. Jest to bardziej skuteczna metoda dekatyzacji od prasowania z parą. Sprawdza się dla tych, którzy szyją dla siebie i najbliższych. Mój mąż woli, gdy uszyję mu T-shirt-y, niż kupię w sklepie, bo najdłużej zachowują wygląd nowych. Poza tym mają krój dopasowany do potrzeb – w tym przypadku slim i wydłużone do wzrostu, a po praniu się nie kurczą.

A co zrobić z przekoszonym T-shirtem?

Odpowiedź na pytanie, co zrobić z T-shirtem, który się „przekosił” po praniu, jest jedna: reklamować. Jest to wada produktu, błąd w procesie produkcji i dlatego należy to zgłaszać i dociekać zwrotu kosztów zakupu lub wymiany na towar bez wad. Do tego potrzebny jest paragon, a więc zbierajmy je i przechowujmy wszystkie w jednym miejscu, na wypadek, gdyby były potrzebne, bo…

Jeśli sami nie zaczniemy zmieniać tego świata, to kto zacznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *