Otulacz wełniany

Jak uszyć otulacz wełniany?

Otulacz wełniany to kolejna odsłona pieluszki wielorazowej. Stanowi on warstwę zewnętrzną. Do otulacza potrzebny jest jeszcze wkład chłonny. Może to być nawet pieluszka tetrowa dowolnie złożona. Taki zestaw uważany jest za najbardziej ekonomiczny system pieluchowania wielorazowego.

Otulacz wełniany jest prosty do uszycia. Nie wymaga specjalnych igieł, stopek ani overlocka. Zapraszam na tutorial dla początkujących.

Materiały na otulacz wełniany

Do uszycia otulacza wełnianego potrzebna jest tkanina lub dzianina wełniana (co najmniej 90% wełny w składzie, a najlepiej 100%), gumka oraz napy. Otulacz wełniany szyje się zawsze z dwóch warstw wełny. Warstwa wewnętrzna często jest ciemniejsza ze względów praktycznych. Warstwa zewnętrzna może być ozdobna.

Dopuszczalna jest domieszka w składzie tkaniny (do 10%) poliestru, poliamidu lub elastanu. Nie może to być bawełna lub jedwab, bo chłoną zapachy.

Czasem zamiast nap do regulacji w pasie używany jest rzep. Wtedy trzeba pilnować, aby był zapięty w praniu, bo może uszkodzić materiał.

Najlepiej tkaninę na pieluszki kupować w sprawdzonym miejscu. Przed szyciem, po upraniu, warto sprawdzić, czy materiał chwyta lanolinę. Można przeprowadzić test wody (kropla wody na materiał i sprawdzamy, czy nie wsiąka) i ewentualnie przeprowadzić kurację lanolinową.

Teraz można kupić wszystkie potrzebne elementy do uszycia pieluszki w jednym miejscu. Jest to sklep Uszyj pieluszkę, który oferuje boxy z materiałami na wybrany rodzaj pieluszki. Sklep będzie działał niedługo, tymczasem właścicielki zapraszają na grupę, na której startuje sprzedaż: link do grupy na FB.

BOX na otulacze wełniane od Uszyj pieluszkę zawiera:

  • Tkaninę wełnianą (trzy kawałki tkaniny na warstwy zewnętrzne oraz 0,5mb ciemnej tkaniny na warstwy wewnętrzne)
  • Napki w kolorze pasującym do tkanin
  • Gumkę

Materiały zostały dobrane tak, aby można było je dowolnie łączyć, są spójne kolorystycznie. Napki pasują kolorem do tkanin.

Materiały w zestawie powinny pozwolić na uszycie co najmniej trzech otulaczy.

Wykrój na otulacz wełniany

W ramach zakupionego pudełka od Uszyj pieluszkę otrzymujemy również wykrój. Można go dostać na wydruku lub w wersji elektronicznej.

Wykrój drukujemy i wycinamy. Łączymy części wykroju tak, aby gwiazdki się pokryły. Wykrój najlepiej przyciąć wzdłuż linii środka, tak aby można bylo wycinać z materiału złożonego na pół.

Na wykroju dostępne są różne wersje kształtu uszu. Ja wybrałam zaokrąglony i tak wycięłam wykrój. Wykrój można też przerysować na papier do wykrojów (lub zwykły papier śniadaniowy).

Wykrój przykładamy do złożonego na pół materiału. Przyszpilamy w kilku miejscach, żeby się nie przesuwał. Środek wycinam w całości z czarnej tkaniny.

W wykroju zostały uwzględnione zapasy na szwy 0,5cm. Jeśli wolisz szyć z większym zapasem to teraz go dodaj. Zapasy warto powiększyć, jeśli chcesz wszywać gumkę w pachwinach w tunelu na zapasie szwu. Ja nie powiększam zapasu, przyszyję gumkę do zapasu szwu trójskokiem.

Jeśli będziesz wycinać nożyczkami, najpierw odrysuj precyzyjnie wykrój na tkaninie. Sprawdzi się do tego mydełko lub kredka.

Na wykroju trójkątnymi wypustkami zostały zaznaczone punkty, w których zaczyna się gumka. Można je wyciąć tak jak ja, naciąć delikatnie zapas szwu w tym miejscu lub tylko zaznaczyć te punkty kredką.

Dla szyjących więcej polecam mate krojczą i nóż krążkowy. Wtedy można wycinać z przyłożonego do materiału wykroju, bez odrysowywania.

Warstwę zewnętrzną uszyję z dwóch różnych tkanin. Na przód gładka, na tył z wzorem. Przy wycinaniu tej warstwy z dwóch tkanin trzeba pamiętać o dodaniu zapasu na szwy tam, gdzie połączymy tkaniny.

Dodatkowo wycinamy z tkaniny wełnianej paski wzmacniające pod napy. Szerokość około 2,5cm, długość 28cm i 12cm.

Szycie otulacz wełnianego

Do szycia tkaniny wełnianej sprawdzi się uniwersalna, cienka igła.

Na początek zszywamy dwie części warstwy zewnętrznej. Szpilkujemy je prawą stroną do prawej, a następnie zszywamy gęstym ściegiem prostym.

Szew rozprasowujemy na boki lub na jedną stronę.

Szew można wzmocnić, szyjąc po prawej stronie blisko szwu. Przeszywamy zapas szwu, który jest pod spodem.

Czas na nabicie nap. Można przedziurawić sobie kropki na wykroju i w ten sposób odrysować umiejscowienie nap.

Krotką instrukcję nabijania nap znajdziesz na końcu tutorialu Formowanka na ściągaczu.

Napki na brzuchu można nabić męskie lub żeńskie. Dla mniejszych dzieci, noszonych w chuście, lepsze będą tutaj żeńskie, bo są płaskie i nie będą uwierać w brzuszek. Bardziej ekonomicznie jednak jest nabić męskie. Wtedy paczka napek wystarczy na większą ilość pieluszek.

Napki do regulacji w kroku powinny być dwie męskie u góry, pozostałe żeńskie.

Napy na uszach nabijemy na sam koniec szycia.

W kolejnym kroku spinamy prawymi stronami do siebie warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. Szyjemy ściegiem prostym dookoła, zostawiając otwór na wywinięcie. Otwór powinien być na kawałku prostej linii, na którym nie ma gumki.

Czas na wszycie gumek w pachwinki. Metoda, która wymaga zostawienia wcześniej większego zapasu na szew, polega na doszyciu drugiej linii ściegiem prostym przy samym brzegu. Powstaje tunel, do którego wsuwa się gumkę przy pomocy agrafek i mocuje z obu stron. Gumkę trzeba wcześniej odmierzyć i wyciąć – około połowy długości tunelu plus 1-2cm zapasu na wszycie. Tunel powinien być nieco szerszy od szerokości gumki.

Ja wolę wszyć gumkę w zapas szwu. Można długim ściegiem prostym, zygzakiem, albo trójskokiem.

Trójskok to taki ścieg:

Bardziej doświadczone osoby w szyciu, mogą gumki nie odmierzać i nie wycinać. Można po prostu zamocować na początku szycia, a potem naciągać szyjąc i odciąć po wszyciu.

Dla początkujących polecam jednak odmierzyć gumkę – około połowy długości łuku, do którego będzie wszyta.

Staraj się szyć równo pośrodku gumki. Jeśli szew zjedzie z gumki, spruj i popraw. To ważne, żeby gumka się nie wywijała.

Po wszyciu obu gumek w pachwinach wygląda to tak:

Przed wywinięciem na prawą stronę, warto ponacinać zapas szwu na łukach. Ważne, żeby nie przeciąć szwu.

Czas wywinąć na prawą stronę.

Zaznaczamy początek i koniec wszycia tylnej gumki:

Szyjemy prostą linię, która stworzy tunel na gumkę. Odległość od brzegu (szerokość tunelu) powinna być większa od szerokości gumki.

Odmierzamy gumkę – około połowy długości tunelu plus 1-2cm zapasu na wszycie. Do gumki warto przymocować agrafkę z obu końców. Przy pomocy agrafki wsuwamy gumkę do tunelu. Mocujemy najpierw z jednej strony, potem wyciągamy drugi koniec gumki i mocujemy gumkę z drugiej strony.

Pamietaj wyjąć agrafki.

Mam założone czerwone nici, więc teraz stębnuję uszy tyłu (szyję po prawej stronie ściegiem prostym). Stopka do stębnowania ułatwia szycie równo blisko brzegu. Stębnuję od gumki do gumki. Spinacze użyłam tutaj do spięcia materiału płasko, żeby żadna z warstw się nie wywinęła. Można spiąć szpilkami lub pilnować tego palcami podczas szycia.

W następnym kroku wszywamy gumkę z przodu dokładnie w taki sam sposób, jak tą z tyłu.

Można ten krok pominąć, gumka na brzuszku nie jest konieczna. Gumkę odmierzamy nieco luźniejszą niż tą na pleckach – np. 2/3 długości tunelu.

Na wykroju są oznaczone punkty początku i końca wszycia gumki. Szyjemy tunel.

Dolną nić można zmienić na czarną. U mnie została jasna.

Mocujemy gumkę.

Pamietaj wyjąć agrafki.

Czas na stębnowanie przodu. Blisko brzegu, od gumki do gumki. Miejsce, w którym był otwór na wywinięcie pieluszki, szpilkuję gęsto, żeby w tym miejscu równo zaszyć otwór stębnowaniem.

Ostatni krok to nabicie nap na uszach. Nabijamy po dwie napki męskie (lub żeńskie, jeśli na przodzie pieluszki są nabite męskie). Dla mniejszego dziecka można nabić dodatkową napkę do regulacji – taką, jak z przodu pieluszki.

Otulacz gotowy. Teraz octowanie, pranie, kuracja lanolinowa i przymiarki 🙂

Jak uszyć pieluszkę wielorazową?

Jak uszyć pieluszkę wełnianą?

Sprawdź także:

9 thoughts on “Otulacz wełniany

  1. Jak z takiego otulacza, który ma regulację z przodu zrobić SIO? W którym miejscu nabić napy do wkładu? Z tylu dowolnie, a z przodu? Tylko do pierwszych napek?

  2. Dzień dobry,
    Jaką wełnę należy kupować (tak dokładnie)? I ewentualnie gdzie?
    I jak nazywa się ta napownica?

    1. W poście napisałam dokładniej, ale generalnie tkanina lub dzianina zawierająca co najmniej 90% wełny w składzie. Ja szyłam z tkaniny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *